Asi není třeba říkat, že chlor je jedovatý prvek. Koneckonců byl s velkým účinkem použit i za první světové války. Přesto jej snad každý z nás používá ve svém bazénu. Najdeme jej dokonce i v těch veřejných, zde dokonce mnohdy i ve vyšší koncentraci. Jeho účelem je zde likvidace sinic, řas a jiných mikroorganismů, které by mohly kvalitu vody snižovat. Dává se do ní i preventivně, aby bylo rovnou zabráněno jejich rozvoji. A svůj účel rozhodně plní. Problém však je, že, jak již bylo řečeno, se jedná o jedovatou těkavou látku. Koneckonců všichni známe charakteristický chlorový zápach, který nás přivítá prakticky v každém bazénu. A je faktem, že citlivějším jedincům může způsobit problémy.
Je tedy na místě se ptát, zda existuje i jiné řešení. A skutečně je pravdou, že existuje i bezchlorová chemie do bazénu, která by měla mít stejný efekt při hubení mikroorganismů. Ta se však prakticky nepoužívá, a to jak v soukromých bazénech, tak i těch veřejných. Jako důvod je nejčastěji uváděna její nižší účinnost. Není totiž sporu o tom, že chlor je k tomuto účelu zatím to nejlepší, co máme. Jeho náhražky takové efektivity ani zdaleka nedosahují. Navíc obvykle vznikají kombinací několika látek, které mohou být samy o sobě také nebezpečné.
Faktorem je zde také cena, která je vyšší než u klasického chloru. Pokud k tomu navíc připočítáme i vyšší potřebné dávkování, je jasné, že nás bude stát podstatně více. A to si může jen málokdo z nás dovolit, zvláště v současné ekonomické situaci. Proto se doporučuje používat bezchlorovou chemii jen v případech, kdy je to skutečně nezbytně nutné, například pokud máme my nebo někdo z našich nejbližších skutečně silnou reakci na chlor. V ostatních případech se vyplatí držet se osvědčené klasiky, a to jak z důvodů finančních, tak i zdravotních. Jistě, je velmi dobře možné, že chlor v budoucnosti nahradí nějaká jiná látka. Zatím však žádnou, která by toho byla plně schopna, nemáme. A s tím je potřeba se smířit.