Bezpečně a bez problémů opravovat a stavět

Stavba nebo rekonstrukce domu vyžaduje mnoho povolení podle stavebního zákona. Při stavbě domu každá projektová dokumentace část E by měla obsahovat i lešení, které je součástí staveniště. Lešení většinou zajišťuje stavební firma, případně si ho můžete zapůjčit i vy sami.
I když je váš dům na vašem pozemku, může se stát, že lešení, bez kterého se určitě neobejdete při stavbě nebo rekonstrukci domu (střecha, omítka, zateplení zdí apod.), tak budete muset využít část pozemku vašeho souseda. Poradíme vám, co v tomto případě je nutné předem zajistit.
muži na stavbě.jpg
Je jedno, jak velkou část sousedova pozemku budete potřebovat k využití na stavbu lešení. V každém případě si DOPŘEDU zajistěte souhlas majitele pozemku, a to vždy PÍSEMNĚ. Může to být velmi jednoduchá dohoda, ve které bude majitelem pozemku jasně napsáno, že souhlasí s využitím svého pozemku pro realizaci vašich stavebních úprav (stavba lešení) na určitou dobu. V dohodě může být uvedena i nějaká kompenzace na případné škody.
Vždy bude záležet na tom, jaké máte sousedské vztahy. Pokud budete v této situaci stavět nový dům, nebo budete chtít například zakoupený starší dům rekonstruovat, tak pravděpodobně souseda ještě nebudete pořádně znát. V tomto případě ho můžete motivovat buďto nějakou finanční odměnou nebo i kaucí, která by byla použita na případné škody atd. Toto vše byste si měli pořádně promyslet a písemnou dohodu uzavřít ještě před začátkem stavby nebo stavebních úprav vašeho domu. Po skončení stavebních prací máte povinnost sousedův pozemek dát do původního stavu.
klauzule o domech.jpg

Pokud se ale se sousedem nedohodnete, máte možnost se obrátit na stavební úřad, případně i soud.
Co se týká stavebních úřadů, tak byste měli vědět, že ve Stavebním zákoně některý výklad, který není uveden jako povinnost, si některé příslušné stavební úřady mohou přizpůsobovat podle svých zvyklostí nebo pravidel. Ale to jistě zjistíte sami a brzo.