Kde kdo ví, že jaterní tkáň nesmírně strádá při konzumaci alkoholických nápojů, což prokazují i mnohé případy jaterní cirhózy a rakoviny. Tito lidé si pak poškozování jaterních buněk spojují výhradně s alkoholismem, a domnívají se, že pokud se alkoholu vyhnou, nebudou mít se svými játry v podstatě žádné potíže, ale to je hluboký omyl. Játra jsou chemickou továrnou, která se neustále, 24 hodin denně, potýká s mnoha toxickými látkami a zplodinami metabolismu, a dostávají tak skutečně zabrat. Které vlivy tu působí, a proč si tedy dopřát právě léčebné přírodní přípravky, kam patří zejména Ostropestřec mariánský, tedy například ostropestřec čaj?
Těžké kovy – do ovzduší se dostává každý den mnoho rozptýlených částic těžkých kovů z průmyslové výroby, z automobilových exhalací, a zejména z leteckých motorů, které spalují letecký benzín i při velmi vysokých teplotách. Nic takového tu nebylo ještě před pouhými sto lety, natož pak v době středověku nebo starověku.
Smog – velice podobné je smogové znečištění zejména v zimním období, kdy se musí vytápět rodinné i bytové domy z domácích topných zdrojů a z centrálních kotelen na fosilní paliva. Nemusíte ani kouřit, abyste inhalovali spoustu drobných částeček látek, které do organismu prostě nepatří, a játra je musí metabolizovat a vyloučit z těla.
Stres – kdo se nadměrně stresuje, rovněž poškozuje játra, protože se pod vlivem stresu brzdí regenerační a detoxikační (přirozené) procesy.
Nevhodný jídelníček – toto je kapitola sama pro sebe, protože čím méně vhodná strava, tím více zátěže pro játra. Nejhorší jsou pro jaterní buňky maso a uzeniny, přepálený tok, příliš mnoho živočišných tuků a sladkostí, přeslazené kolové nápoje, sycené oxidem uhličitým, a další nápoje s kofeinem. Proto se doporučuje zařadit více ovoce a zeleniny, ořechů, celozrnných obilovin a luštěnin.